СЛУХАТИ ОН-ЛАЙН

Калушанам презентували оцифровану калуську метрику 1694 року

Повернутись назад

Калушанам презентували оцифровану калуську метрику 1694 року

Метричні книги – це комплекс джерел, що містять інформацію про громадянський стан людини – народження та хрещення, вінчання, смерть і відспівування тощо. Кожна церква мала свою метрику. Найчастіше трапляються метрики, починаючи з ХІХ століття. Найдавнішою в Україні є метрична книга православної церкви села Сихів Львівської області за 1600 рік. Тож калуська метрика, випадково віднайдена у Національному музеї імені Андрея Шептицького відомим калуським краєзнавцем і дослідником Олексієм Оніщуком, – є справжньою знахідкою для істориків. Презентація оцифрованої книги відбулася у Калуській центральній бібліотеці імені Тараса Шевченка.

За словами Олексія Оніщука, метрика має шкіряну обкладинку,  налічує 144 сторінки, деякі з них – порожні, охоплює період з 1694 по 1785 рік і складається з чотирьох розділів: Поминальник, Одруження, Смерть, Народження. У метричній книзі записано і ноти та текст першої пісні, якою вітали новонародженого. В кінці книги є коротка інформація про храм. Загалом тут багато цікавої інформації про повсякденне життя Калуша на межі ХVІІ-ХVІІІ століть.

Всі записи і зображення книги зроблені вручну. Написана книга київським ізводом. Київський ізвод – це традиція прочитання церковнослов’янської мови на український лад із певним наближенням до сучасної української мови. Також традиція запису (транслітерації) церковнослов’янського тексту літерами сучасного українського алфавіту за принципом «як чується – так пишеться». Першу літеру сторінки красиво декорували, як і саму сторінку. Ігор Ільницький, кандидат історичних наук, викладач Калуського політехнічного коледжу, зазначає, що такої красуні як наша метрика він не бачив.

– Її навіть незручно ставити в порівняння з іншими, – говорить науковець.

З 60-х років ХVІІІ сторіччя декор зник, як і гарний почерк. Записи робили швидко і не звертали увагу на естетику. Писали кирилицею, проте, в кінці метрики уже є записи й латинкою.

Метрика належала храму Різдва Христового. За словами Олексія Оніщука та Ігоря Ільницького, це храм, який до 1913 року був на території сучасної спеціалізованої школи для дітей зі зниженим слухом. У кінці ХVІІІ століття на місці церкви Різдва Христового збудували храм Архистратига Михаїла. На початку ХХ століття цю церкву розібрали, а іконостас та вівтар передали до церкви в селі Довге-Калуське. Сучасний храм Архистратига Михаїла збудували в іншому місці. Де він знаходиться дотепер.

Ігор Ільницький зазначає: чимало метричних книг, у тому числі і калуська, потрапили в архіви СБУ і там зберігалися, інакше вона б нині була в Австрії або Польщі. Метрику передали в музей митрополита Шептицького у Львові. Тут, зазначає науковець, книгу зберігають дуже надійно, як манускрипти і рукописи. Крім калуської є ще метрика села Петранка, яке належало до Калуського повіту, нині – Рожнятівський район.

Загалом учасники презентації переконані: значення віднайденої калуської метричної книги 1694-1785 років важко переоцінити, адже вона є важливим ономастичним, демографічним та статистичним джерелом з історії Калущини.

Наразі метрику опрацьовують краєзнавці. Ініціатори висловлюють вдячність ГО «Світ альтернативної культури» за фінансову допомогу в оцифруванні метричної книги Калуша.

Коментарії:
Додати коментарій:
Ім'я:  
E-Mail:
Коментарій:
Код
 

Повернутись назад
м.Калуш, вул.Підвальна,9 (4-поверх)

тел.: (03472) 6-65-41,
тел.: (03472) 6-04-10
   

Розробка та підтримка веб-сайтів